انواع صفحات لمسی (تاچ اسکرین) گوشی و نحوه کار آن‌ها

امروزه دستگاه‌های بسیاری هستند که از صفحات لمسی بهره می‌برند و ما نه تنها در گوشی های هوشمند و تبلت ها که در لپ تاپ ها، نمایشگرهای ATM، ساعت مچی های هوشمند و… می‌توانیم آن‌ها را ببینیم. البته زمانی که شما با انواع صفحات لمسی آشنایی داشته باشید می‌فهمید که این دستگاه‌ها هر کدام از تکنولوژی متفاوتی بهره برده‌اند. حالا امروز می‌خواهیم ببینیم اصلا تاچ اسکرین یا صفحه لمسی چیست و چطور کار می‌کند؟

تاچ اسکرین یا صفحه لمسی چیست؟

تاچ اسکرین همان صفحه نمایش دستگاه شماست که می‌تواند از لمس شما ورودی بگیرد. برای همین هم تاچ اسکرین توانسته جای کیبورد مکانیکی را در برخی از دستگاه‌های امروزی پر کند. کافی است که کاربر نقطه‌ای از این صفحه را لمس کند. این می‌شود که یک جریان الکتریکی زیر صفحه نمایش لمسی برقرار شده و دستورات خاصی اجرا می‌شود. اینکه چه دستوری اجرا شود را در حقیقت برنامه نویسی که سیستم عامل یا اپلیکیشن را نوشته مشخص می‌کند.

توصیه می‌کنیم این مطلب را هم بخوانید: انواع تکنولوژی های صفحه نمایش گوشی موبایل و تبلت

 انواع صفحات لمسی

این تاچ اسکرین هایی که ما امروزه در دستگاه‌ها و گوشی های هوشمند می‌بینیم به دو دسته مقاومتی و خازنی تقسیم می‌شوند. ولی صفحات لمسی انواع دیگری هم دارند که در مقالات بعدی سایت الو تعمیر آن‌ها را معرفی خواهیم کرد. فعلا بیایید با نحوه کار کردن صفحات لمسی مقاومتی و خازنی آشنا شوید:

انواع صفحات لمسی

صفحات لمسی مقاومتی یا Resistive

 این تاچ اسکرین ها صفحاتی هستند که باید برای کار با آن‌ها فشار ملایمی بهشان وارد شود. وقتی که کاربر نقطه خاصی را فشار می‌دهد نمایشگر کمی خم می‌شود و نقطه فشرده شده را تشخیص می‌دهد. تاچ اسکرین مقاومتی از دو لایه تشکیل شده است که در هر دو لایه جریان الکتریکی وجود دارد. یکی از لایه‌ها مقاومتی است و دیگر رسانا. در بین این دو لایه هم نقاط کوچکی به نام اسپیسر وجود دارد. اسپیسر باعث می‌شود که بین دو لایه جریان الکتریکی برقرار باشد. وقتی کاربر لایه رویی صفحه نمایش لمسی را لمس می‌کند در آن نقطه‌ای که کاربر فشاری به صفحه وارد کرده جریان الکتریکی تغییر می‌کند و اینگونه می‌شود که سیستم می‌فهمد در این قسمت کاربر دستوری ارسال کرده است. امروزه صفحات لمسی مقاومتی را می‌شود در دستگاه‌های ATM دید.

صفحات لمسی خازنی یا الکتریکی یا Capacitive

این صفحات برخلاف تاچ اسکرین های مقاومتی نیازی به فشردن ندارند و تنها تماس پوست انسان می‌توان در این صفحات تغییر جریان الکتریکی ایجاد کند. تاچ اسکرین های خازنی یا الکتریکی از ایندیوم یا مس ساخته می‌شوند. در واقع این صفحات پر از سیم‌های خیلی نازک هستند. وقتی کاربر نقطه‌ای از صفحه را لمس می‌کند یک مدار کامل ایجاد می‌شود لمس او توسط دستگاه تشخیص داده می‌شود. به همین خاطر است که وقتی شما دستکش دست‌تان می‌کنید صفحه نمایش خازنی نمی‌توان لمس شما را تشخیص دهد.

توصیه می‌کنیم این مطلب را هم بخوانید: شایعه هایی که درباره باتری گوشی می‌گویند!

تفاوت صفحات لمسی خازنی و مقاومتی

همانطور که متوجه شدید مهم‌ترین تفاوت تاچ اسکرین های مقاومتی با خازنی در نوع لمس کاربر است. در تاچ اسکرین مقاومتی همه انواع لمس‌ها شناسایی نمی‌شوند و صفحه می‌تواند فقط یک نقطه را که فشرده شده شناسایی کند. ضمنا صفحات لمسی مقاومتی در نور شدید روشنایی‌شان خیلی کم می‌شود. با این حال این صفحات طول عمر بالایی دارند.

اما صفحات خازنی نیازی به فشردن ندارند و می‌توانند از چندین لمس هم پشتیبانی کنند. در حالی که حساس‌تر هم هستند و اگر مراقب نباشید زودتر خراب می‌شوند.

شما چه تجربه‌ای از کار کردن با صفحات لمسی خازنی یا مقاومتی دارید؟ اگر می‌توانید چیزی به مقاله امروز ما درباره صفحات لمسی گوشی اضافه کنید خوشحال می‌شویم در بخش نظرات دانسته‌های شما را هم بخوانیم!

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *