مراقب این بدافزار اندرویدی باشید: xHelper

آیا تلفن همراه شما کند شده و یا با مشکلات جدیدی از جمله از دست رفتن اطلاعات و … روبرو هستید؟ اشکالات بوجود آمده ممکن است بخاطر آلوده شدن گوشی شما به ویروس یا بدافزار باشد. برنامه های مشکوک متداول ترین راه برای ورود این بدافزارها به گوشی و ایجاد مشکلات و سرقت اطلاعات هستند. یکی از این بدافزارها xHelper می باشد که اخیراً مشکلات زیادی را بوجود آورده است. در این مقاله قصد داریم درباره این بدافزار صحبت کنیم پس با ما همراه باشید.

xHelper بدافزاری که خودش را دوباره نصب می کند

در چندماه گذشته شکایت های فراوانی از هزاران کاربر گوشی اندرویدی گزارش شده است که بدافزاری در گوشی شان پنهان شده و هیچگونه حتی با ریست فکتوری هم نمی توانند از شر آن راحت شوند. این بدافزار که xHelper نام دارد اولین بار در ماه مارس و بعد از ۵ماه فعالت و آلوده کردن گوشی ها کشف شد. و اکنون بنابر گزارش ها بیش از ۴۵ هزار گوشی اندرویدی را آلوده کرده است. بر أساس گزارش های Symantec این بدافزار هم چنان در حال گسترش است و هر ماه به طور میانگین ۲۴۰۰ دستگاه اندروید را آلوده می کند.

توصیه می‌کنیم این مطلب را هم بخوانید: معرفی ۴ سایت و ۱ اپلیکیشن برای دانلود اپلیکیشن های اندرویدی

عملکرد بدافزار xHelper

این بدافزار فعالیت های متنوعی انجام می دهد به طور مثال تبلیغات پاپ آپ زیادی برای کاربر نشان می دهد و اقدام به ارسال اسپم های نوتیفیکیشن می کند تا از این طریق رای سازندگان این بدافزار کسب درآمد کند. همچنین کاربران را به سمت گوگل پلی استور هدایت کرده و پیشنهاد نصب نسخه پریمیومی می کند که مجدداً هدفی جز کسب درآمد برای سازندگان ندارد.

بدافزار اندرویدی

این بدافزار ابتدا توسط اپلیکیشی که به این بدافزار آلوده هست وارد گوشی شده خودش را نصب می کند و اپلیکیشن اولیه را حذف می کند تا کاربر نتواند از شر آن راحت شود. حتی ریست فکتوری کردن گوشی هم برای رهایی از xHelper کارساز نبوده است.

هرچند گفته می شود برخی نسخه های پولی آنتی ویروس های قوی می توانند جلوی ورود این ترجان را بگیرند، اما به نظر می رسد سازندگان xHelper هم بی کار ننشسته اند و رقابتی بی پایان میان سازندگان برنامه های آنتی ویروس و بدافزارها وجود دارد و هر یک در برهه ای از زمان دیگری را شکست می دهد.

اگرچه فعلاً این بدافزار سراغ قربانی کردن کاربر هدف خود با سرقت اطلاعات بانکی، پسورد ها و دیگر اطلاعات شخصی نرفته است اما بعید نیست در آینده سازندگان این بدافزار وسوسه این کار را پیدا نکنند.

گزارش ها نشان می دهد این بدافزار ار طریق منابع ناشناس و غیر رسمی وارد موبایل می شوند و اثری از این بدافزار در گوگل پلی نیست. لذا توجه به نکات زیر را به کاربران اندرویدی توصیه می کنیم تا ریسک ورود این بدافزار به گوشی را کمتر کنند:

  • هرگز از منایع غیرمطمئن و ناشناخته و غیر رسمی اپلیکیشنی دانلود نکنید
  • دستگاه و اپلیکیشن‌ها را به روز نگاه دارید
  • از داده‌‌های روی موبایلتان فایل پشتیبان داشته باشید
  • حواستان به دسترسی‌‌ هایی که به اپلیکیشن ‌ها می ‌دهید
  • یک آنتی ‌ویروس مطمئن و به روز روی دستگاه تان نصب

توصیه می‌کنیم این مطلب را هم بخوانید: حذف اطلاعات گوشی اندرویدی بدون بازگشت

گوشی اندرویدی شما تا به حال به این بدافزار مبتلا شده است؟ برای رهایی از دست آن چه اقداماتی انجام داده‌اید؟ تجربه‌ خود را با ما از طریق بخش نظرات در میان بگذارید.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *